Su Depoları Nerelere Yapılmalıdır?

Su depoları, su kesintileri durumunda içlerindeki mevcut suyu kullanma imkânı sunan, suyun kapalı bir ortamda, hijyenik koşullarda muhafaza edilmesini sağlayan depolardır. Polyester, mavi dikey, polietilen, beton gibi farklı su depoları mevcuttur. İhtiyaca yönelik değişkenlik gösteren depolar, çatıya veya bodrum katlara konulabileceği gibi toprağın altına da yerleştirilebilirler. Su deposu litre hesaplama işlemi için ise kullanılacak yerdeki kişi sayısı önemlidir. Örneğin bir apartmanda 130 kişi için 90 litrelik, bir otelde ise 160 kişi için 120 litrelik bir depo yeterlidir. Silindir depoların hacmini hesaplamak için pi sayısı, yarıçap karesi ve yükseklik birbiriyle çarpılır. Ya da bir apartmanın ihtiyacı olan litreyi bulmak için apartmanın katı, kişi sayısı ve 90 rakamı çarpılarak, ihtiyaç duyulan deponun litresi bulunur.

Su Depolarının Yerleştirildikleri Yerlere Göre Avantaj ve Dezavantajları

Çatıda bulunan su depoları, herhangi bir ekstra güce ve elektrik harcamasına ihtiyaç duymadan tüm katlara suyu ulaştırabilirler ancak hem bakımları daha zordur hem de donma riskini önlemek için izolasyon gerektirirler. Ayrıca çatıya da ekstra yük bindirmiş olurlar. Aksine bodrumda yer alan su depolarında, suyu üst katlara ulaştırmak için elektriğe ihtiyaç vardır ancak bakımları kolay yapılmaktadır. Yer işgal etmeleri dezavantajları olsa da, çatıya konulan su depolarına göre onarımda ve bakımda kolay ulaşılabilirler. Toprağın altına gömülen su depolarında ise binaya ekstra yük binmemiş olur ve herhangi bir alan kaplanmaz. Bodruma yerleştirilen depolar gibi elektrik enerjisine ihtiyaç duyan toprağa gömülü su depolarında, bakım da ayrı bir problem teşkil eder. Herhangi bir problemde, depoya ulaşmak için toprağı kazmak gerekir.

Su deposu temizliği için Toprağın üstüne konulacak depolar için sağlam ve sert bir yüzey seçilmelidir. Beton su depolarında, su deposu montajı gerekmez, depo direkt olarak kullanılacak yere yapılır. Metal depolarda ise metal levhalar yardımıyla kurulum yapılır. Gerekli levhalar kullanım alanında birleştirilir. Polikarbon, plastik su depoları ise montaj açısından en kolay olanlardır.

Ortalama Maliyetler

Çeşitlerine ve litrelerine göre su deposu maliyeti de değişkenlik gösterir. Örneğin 2 tonluk bir polyester su deposu 800 lira gibi bir fiyata sahipken, aynı deponun 60 tonluğu 23 bine gelmektedir. 2 tonluk bir polietilen su deposu ise yaklaşık 500 liradır.

Su Deposu İzolasyonu

Su deposu izolasyonu Öncelikle su depolarının bina içlerindeki yerleri bu değerlendirmeyi yapmak için önemlidir. Binalarda su depoları genellikle bodrum katlarına, tavan aralarına ya da çatıya kurulmaktadır. Su depolarının sağlık açısından önemi tartışılamaz özellikle binalardaki su depoları genellikle göz önünde olmadıkları için sıklıkla unutulmaktadırlar. Su depolarının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi şarttır. Bu işlemin 6 ayda bir düzenli olarak yapılması ve asla ihmal edilmemesi gereklidir. Su deposunun izolasyonu ise temizlenmesinden daha farklı bir işlemdir. Su depoları sürekli izole edilmek zorunda değildir fakat çok eskimiş, artık sağlık açısından suyu iyi bir şekilde sterilize edemeyecek duruma gelen ve su kaçaklarının tespit edildiği su depolarının izolasyonları yapılmalıdır. Aksi takdirde su depolarının temizliği rutin olarak bile yapılsa bunun herhangi bir faydası olmayacaktır.

Su Deposunun İzolasyonu ile Binanızı da Korumuş Olursunuz

Su Deposu Kapağı’ndan giren hayvanlar, pislikler, birikmiş tozlar, kumlar zaman içinde binalardaki su depolarını sağlık açısından ileri seviyede elverişsiz bir duruma getirebilir. Su depolarının izolasyonu binanızı da kısmen koruyacaktır çünkü su kaçakları nedeni ile binaların suyla temas etmesi binanın güvenilirliğini ve ömrünü etkileyecek bir durumdur. Su, binanın taşıyıcılığında etkin rol oynayan demirlerin paslanmasına ve çürümesine neden olur. Bu da binanın taşıma yeterliliğinin azalmasına sebebiyet verir. Beton yapılar sudan olumsuz etkilenirler; su betonun çürümesine yol açar. Su depolarının izolasyonun yapılması, özellikle su kaçaklarının da önlenmesi anlamına geleceğinden binanın korunmasının arttırılmasını sağlayacaktır. Bakteri ve küflerin önlenmesi adına da yararlı ve sağlıklı bir işlemdir; bu konunun göz ardı edilmemesi gerekir.

Sağlıklı ve Güvenilir Şartlarda Suyunuzu Kullanın

Su deposu litre hesaplama, su depolarının nerelerde ve kaç kişi tarafından kullanıldığı, günlük su kullanım miktarının ne olduğu ve su deposu izolasyonu çalışmalarında ne kadar harç gerektiği gibi soruların cevapları açısından önemli bir konudur. Buna göre doğru büyüklükteki bir su deposu seçimi yapmak gerekir; ayrıca su deposu ne kadar büyükse izolasyon çalışmaları onunla paralel olarak genişleyecektir. Tabiki bu durumda kullanılan izolasyon harcı ve masraf da artacaktır. İzolasyon ile beraber su deponuzun temizliği de yapılır.

Su Deposu Yalıtımı

Depotem; su depolarında yaşanan kaçakların önlenmesi, deponun korozyon etkilerinden uzun yıllar boyunca korunması, depo suyu kullanımının hijyenik olması için su deponuzun yalıtımını antibakteriyel malzemelerle yapmaktadır. TSE ve ISO 9001:2000 tescilli, güvenilir, uzmanlaşmış ve 20 yıllık bir deneyime sahip bir marka olan Depotem su depolarınızın yalıtımını profesyonel ekiplerle gerçekleştirmektedir. Sunduğumuz su deposu yalıtımı hizmetlerini, bu konuda eğitim almış ve tecrübeli teknisyenlerle gerçekleştirmekteyiz.

Su depolarında oluşan çatlaklar devamlı su kaybına sebep olarak ekonomik kullanımın önüne geçtiği gibi, sızan su yapının da zarar görmesine sebep olur. Daha da önemlisi sızıntı sebebiyle dış ortamdaki salgın hastalık yapıcı mikroorganizma tehdidine de açık hale gelen depo suyu Koleradan Tifüse, Hepatitten Dizanteriye pek çok hayati hastalık riski taşımaya başlar. Deprem gibi büyük ölçekli doğa afetlerinde beton yapı zarar görse dahi %300 elastikiyeti ile kolay kolay su sızdırmayan membran malzeme ile yaptığımız depo yalıtımları ise depo suyunuzu güvenli bir şekilde kullanmaya devam etmenizi sağlar.

Su deposu yalıtımı Tarım Bakanlığı onaylı ve CE belgeli Membran malzeme kullanmaktayız. Koku yapmayan ve ayrıca antibakteriyel nitelikte bir malzeme olan membran malzeme yapının kolon, temel ve kirişlerinin de sudan tamamen korunmasını sağlar. Sıva ve fayans döşemeye gerek olmaksızın çıplak betona doğrudan uygulanabildiği için bütçeniz için de oldukça uygun bir çözüm olan membran su deposu yalıtımı, Depotem farkıyla çok uygun fiyatlarla sunulmaktadır.

Uzmanlığı ve güvenilirliği sertifikalarla defalarca ispatlanmış olan Depotem’in sunduğu profesyonel su deposu yapıtımı hizmetlerinden faydalanmakta, fiyatlarımız ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bize telefon açmanız yeterli.

Su Deposu Membran Yalıtımı

Su depolarında yaşanan sızıntılar günden güne daha da önemli bir yaşamsal kaynak haline dönüşen suyun boş yere israf edilmesine sebep olduğu gibi, sızıntı sebebiyle yapının mukavemetinin de azalmasına sebebiyet verir. Hatalı ve kalitesiz malzeme kullanımı sebebiyle oluşan çatlaklar sebebiyle ayrıca iç bölümdeki su dış ortamla etkileşim haline geçmekte ve bu da suyun salgın hastalıklara yol açan mikroplara karşı açık hale gelmesine yol açmaktadır. 20 yıla yakın süredir su deposu yalıtımı konusunda uzman çözümler sunan Depotem, “tam 10 yıl garanti” verdiği su deposu membran yalıtımı hizmetleri ile yaşanan tüm bu sorunlara uzun vadeli çözümler sunmaktadır.

ISO 9001:2000 ve ayrıca TSE tescilli güvenilir bir marka olan Depotem, su deponuzdaki sızıntıların önlenmesini ve deponun korozyon etkilerine karşı uzun yıllar boyunca dayanıklı hale gelmesini ağlayan yalıtım seçenekleri sunmaktadır. Membran malzeme ile yapılan yalıtımları, firmamız bünyesinde görev alan deneyimli ve eğitim almış profesyonel teknisyenler gerçekleştirmektedir. Deprem gibi doğal afetler neticesinde yapının kaidesinde bir hasar oluşsa dahi yaklaşık olarak %300 elastikiyete sahip olan Membran malzeme esneyerek, su sızıntılarını önleyebilmektedir. Kolay kolay çatlamayan, esnek yapısı ile depo suyunun deponun içinde kalmasını sağlayan membran yalıtım hizmetlerimiz sayesinde suyunuzu senelerce güvenle kullanabilirsiniz.

Su deposu yalıtımı konusunda piyasanın en kaliteli ve ekonomik çözümlerini sunan Depotem ayrıca beton ve sac malzemeli depolarınıza; epoksi, poliüretan ve sürme esaslı yalıtım uygulamaları da yapmaktadır. Depotem uzmanlığından son derece cazip fiyatlarla yararlanmak, bütçe dostu fiyatlarımız hakkında bilgi almak ve hizmetlerimiz hakkında merak ettiklerinizi sormak için bize 7/24 telefon açabilirsiniz.

Su Deposu Temizlik

Su deposu temizliği işlemi, su depolarında zamanla pas, kireç, çamur, yosun, mangan gibi zararlı maddelerin birikmesi neticesinde insan sağlığını tehdit eden bir tehlike oluşur. Böcek, fare ve solucan gibi canlılar da bu kirlenmeye destek olmakta ve su deposunun bir mikrop yuvasına dönüşmesine yardımcı olmaktadır. Depotem su deposu temizliği konusunda hijyen odaklı çözümler sunarak, suyun sağlıklı bir şekilde kullanılmasını ve aynı zamanda depo ömrünün de uzamasını sağlar. Su depolarındaki ISO 9001:2000 ve TSE tescilli bir firma olan Depotem, su depolarının hijyenik temizliği konusunda güven veren hizmetler sunmaktadır. Bilinçsizce deterjan ve çamaşır suyu gibi maddelerle yapılan su deposu temizliği ortam hijyeninin sağlanması için yetersiz kalırken, insan sağlığının da bozulmasına yol açmaktadır. Depotem kalitesini tercih ederek deponuzun hijyenik kullanım sunmasını sağlayabilir, bu sayede suyunuzu güvenle kullanabilirsiniz.

Eğitimli ve su deposu temizliği konusunda tecrübeli teknisyenlerden oluşan ekiplerle sunduğumuz su deposu temizliği hizmetlerimiz, temizlikle birlikte su deposunun dezenfeksiyonunun da yapılmasını sağlar. Böylelikle bakteri, virüs ve diğer zararlı mikroorganizmalardan arındırılan su deponuz sağlıklı kullanım imkanı sunmaya başlar. Sertifikalı ve gıda tüzüğüne uygun maddeler kullanılarak gerçekleştirilen depo temizliğiniz de, insan sağlığına zararı dokunan hiçbir sentetik kimyasal kullanılmamaktadır. Firmamız zaten hizmet kalitesini ve güvenilirliğini hizmet alanındaki yüksek kalite standardını belirleyen tüm sertifikalar ile belgelemektedir.

Dizanteriden Koleraya, Hepatitten Lejyoner Rahatsızlığına kadar çok ciddi hastalıkların bulaşmasına yol açan suyunuzu sağlıklı bir şekilde kullanmak için kalitesi defalarca tescillenmiş Depotem’i tercih edin. Firmamız sağlığı ilgilendiren bu konuda en güvenilir çözümleri sunmaya gayret gösterdiği kadar, fiyatlarının her bütçeye hitap etmesi de önem vermektedir. Depotem’in uzman çözümlerinden ve avantajlı fiyatlarından faydalanmak için bize tek bir telefon açmanız yeterli…

Su Deposu Dezenfekte

Su depolarında zamanla biriken çamur, yosun, kireç, pas ve mangan gibi maddeler kullanım suyunun kirlenmesine ve bu durumun da çok ciddi rahatsızlıklar karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir. ISO 9001:2000 ve TSE tescilli olarak sizlere su deposu dezenfeksiyonu hizmetleri sunan Depotem, su depolarınızın hijyenik bir hale gelmesini ve bu sayede suyu “sağlıklı bir şekilde” kullanmanızı sağlayan çözümler sunmaktadır. Deneyimli ve depo temizliği konusunda eğitim almış teknisyenlerle sunduğumuz depo dezenfeksiyonu hizmetlerimizde, gıda tüzüğüne uygun olarak insan sağlığına zarar veren hiçbir kimyevi madde kullanmamaktayız.

Şebekeden gelen su ne kadar temiz olursa olsun su depolarında uzun süre beklemesi neticesinde kirlenmekte, bu kirlilik ise depo suyu içilmese bile maalesef çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, depolardaki su dişlerin fırçalanmasından beden temizliğine kadar birçok farklı amaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Domuz Gribi gibi çok tehlikeli hastalıklardan korunmak için kişisel temizliğin aksatılmaması önemli olsa da, temizliğin mikrop yuvası haline gelmiş su deposundan gelen su ile yapılması halinde risk daha da büyür. Çamaşırlardan tüketilen gıdalara dek depo suyunu kullanarak temizlik yaptığını düşünen insanlar, deposundan gelen suyun içinde Dizanteri, Hepatit, Tifo, Tifüs, Kolera gibi rahatsızlıklara yol açan mikroorganizmalar olabileceğinden habersiz. Depotem bu sağlığı birincil dereceden ilgilendiren konuda siz değerli müşterilerine güvenilir, yüksek kalite standardına sahip, ekonomik hizmetler sunmaktadır.

Hizmet kalitesi TST ve ISO standartlarıyla tescillenen bir marka olan Depotem, su depolarınızın en az yılda bir defa dezenfekte edilmesini tavsiye etmektedir. Bize dilediğiniz zaman yalnızca bir telefon açarak makul fiyatlarla sunduğumuz, güvenilir su deposu dezenfekte hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Engin Yazıcı Kimdir ?

Depolar Neden Kirlenir ?