Neden Su Deposu Dezenfekte İşini Başlattık;

İSKİ-Bölge-Müdürü-Engin-Yazıcı

İSKİ Bölge Eski Müdürü Engin Yazıcı

İSKİ’de Amirlik ve Müdürlük yaptığım yıllarda, su depolarından gelen şikeyetleri incelediğimde, bazı depolardaki kirliliklerin boru kırıklarından geldiğini, bakımsız ve salaş depolarda ise böcek, fare, solucan, gibi canlılarla, pas, mangan, kireç, çamur ve yosun gibi maddelerin depoları kirlettiğini gördüm. Ayrıca depo çatlaklarından sızan sular hem binaya zarar vermekte hem de ekonomik kayıplar oluşturmakta idi. İSKİ ve Belediyeler su deposu temizlikleri yapmadığından; 1995 yılında İSKİ’den ayrılarak DEPOTEM’i kurdum.

DEPOTEM; Türkiye’de sadece su depoları üzerine çalışmak üzere kurulmuş, su deposu temizlik, su deposu dezenfekte ve yalıtım hizmetlerini başlatan ilk kuruluştur. Su depoları hem sağlığımızı hem de bina temellerini direkt etkilediği için bu hizmeti veren şirketlerin, bu konularda uzman olması gerekmektedir. Şirketimiz; uzman ekiplerle çalışmakta olup, temizlik ve yalıtımda kullandığımız ürünler SAĞLIK BAKANLIĞI GENELGESİ ve gıda tüzüğüne uygundur, resmi kurumlardan alınmış belgeleri vardır.

NOT: SU DEPOLARI YILDA 2 DEFA TEMİZLENMELİDİR

Kirli Su Depoları Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Fayans su deposu temizliği

Fayans depodaki pis su

Dezenfekte edilmemiş su deposunda günlerce bekleyerek musluklarımıza gelen suları içmesek bile, domuz gribi (H1N1) tehlikesinin en önemli önleyicisi olan; ellerin temizliği, sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo ve tuvalette kullanımı, dişlerimizin fırçalanması, bulaşık ve çamaşır yıkanması ile de, sudaki mikroplar vücudumuza girmektedir. (Tifo, Tifüs, Dizanteri, Kolera ve Hepatit, Lejyoner gibi hastalıklar yayılmaktadır.)

Ayrıca kirli su depolarında görülen pas ve kum tanecikleri, hidrofor, arıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinalarımızı tahrip ederek bozmaktadır. Periyodik dezenfektesi yapılmayan birçok su deposunda; kedi ve fare ölüleri ile solucan, böcek, çamur, pas ve mantar tabakaları oluşur. Bunu önlemenin tek yolu; sadece bu tür oluşumları temizlemek için özel üretilmiş olan su deposu temizlik temizlik kimyasalları kullanarak su deposu dezenfekte işlemini yılda en az bir defa periyodik olarak yaptırmak ve sürekliliğini yöneticilere kontrol ettirmektir…

Su Deposu Dezenfekte Nasıl Yapılmalıdır?

Su deposu temizliği

Su deposu temizliği yapılmış bir fayans depo

Şehir suları, ne kadar temiz olursa olsun, depolarda beklerken kirlenmektedirler. Bu yüzden su depoları yılda bir defa mutlaka dezenfekte ettirilmeli ve hijyenik olarak temizlenmelidir.. Bulaşıcı hastalıkların %80’ini kirli sulardan bulaşmaktadır. Ayrıca, su depolarının dezenfeksiyonu ve izolasyonu doğru yapılmadığında, çatlak ve sızıntılar korozyon yaparak binalara zarar vermektedir.

Bunun için su deposu dezenfekte ve yalıtım yapan kişilerin uzmanlığı önem taşımaktadır. Depolara çizme ve eldivensiz girilmemeli, elektrik kaçaklarına dikkat edilmelidir. Su depoları hiçbir zaman, deterjan ve çamaşır suyu (Sodyum Hipo Klorit) ile temizlenmemelidir. Çünkü, kapalı alanda kullanılan çamaşır suyu ve türevleri içeride çalışanlara zarar verebilir. TSE,”Sodyum Hipoklorit’in kapalı mekanlarda kullanılmaması gerektiğini” açıklamıştır.

Depotem, su depolarını gıda tüzüğüne uygun, insan sağlığına zararı olmayan, hijyenik temizlik ve dezenfekte sağlayan, resmi belgeli ürünler kullanarak temizlemekte, suyun pH ve Klor parametrelerini ölçüp, teknik bir rapor hazırlayarak bina yönetimlerini bilgilendirmektedir. Temizlikte kullanılan ürün, özellikle su deposu dezenfekte için üretilmiş, patentli ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, Biosidal Ruhsatlı olan bir üründür.

Özgür Yazıcı

0533 030 3670

Ahmet Diler

0532 631 5999

(0216) 464 28 67  / 416 87 35  –  (0212) 424 10 64

E-mail: [bilgi@depotem.com]
Detaylar için telefon ile bilgi alınız.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

itu istanbul teknik universitesi logo
aselsan logo
thy logo
Coca Cola logo
acibadem hastanesi logo
bta2
ford otosan logo
memorial logo
florence logo
sabanci uni logo
gs universitesi