Betonarme Su Deposu Yalıtımı ve Önemi

İSKİ-Bölge-Müdürü-Engin-Yazıcı

İSKİ Bölge Eski Müdürü Engin Yazıcı

Su depoları, binalarda içme ve kullanma sularının depolanması ve binaya suyun dengeli dağılımının sağlanması amacıyla yapılmış alanlardır. Binaların bodrum katlarında yapılmış olmalarının hiçbir sakıncası yoktur. Tam tersine, hidrofor sistemlerinin sağlıklı çalışmaları bakımından zemin katlarda bulunmaları gerekmektedir.

Su deposu eskimiş veya su kaçırıyor diyerek eski depoyu iptal ederek çok yüksek ücretlerle yeni bir depo yaptırmanıza gerek yoktur. Mevcut depoya, yeni su tankı yapımının %70 az maliyetine su kaçaklarını %100 kesen su deposu membanı ile yalıtım yapılarak sorunları ortadan kaldırmak ve depoyu en hijyenik haline getirmek mümkündür. 5 yıl garanti verebilen başka bir su deposu yalıtımı çözümü yoktur.

Bitmiş inşaatların su deposu yalıtımı problemi de, fayans veya sürme esaslı malzemeler ile kaplanmak yerine, aynı su deposu membranı yöntemi ile çok daha ekonomik fiyatta %100 sonuç alınacak şekilde çözülmektedir. Kullanılan membran; içme suyu ve kullanma suyu depolarının izolasyonunda son kat olarak kullanılan, içme suyu ile temasa uygunluk sertifikasına sahip, UV dayanımsız PVC su yalıtım membranıdır.


saglikli su deposu

Membran kaplaması yapılmış, %100 su izolasyonu yapılmış bir su deposu.


ANTİBAKTERİYEL SU DEPOSU MEMBRANININ AVANTAJLARI

  1. Türk Gıda Kodeksine Uygundur.
  2. Suda koku yapmaz, yosun tutmaz, mikrop barındırmaz.
  3. Su depolarında kullanılır. Tarım Bakanlığı izni ve CE Belgesi vardır.
  4. Elastik olduğundan depremlerde çatlamaz ve su kaçırmaz.
  5. Kolon, kiriş ve bina temelleri sudan %100 korunur.
  6. Sıva ve fayansa gerek kalmaz. Çıplak betona uygulanır

Su Deposu Yalıtımı Nasıl Yapılır

Su deposu yalıtımı, betonarme su deposu yalıtımı ve metal su deposu yalıtımı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Beton depolarda yalıtım eskiden sürme esaslı malzemeler ile yapılıyordu. Çimento bazlı su deposu yalıtımı veya poliüretan bazlı su deposu yalıtımı yaptığımız yıllar 2006 senesinden önce idi. Bu tarihlerde, Almanya’dan ithal edilen, sadece su deposu yalıtımı için üretilmiş, kokusuz, antibakteriyel, UV dayanımsız ( Doğal olarak da kurşun vb kanserojen madde içermeyen) mavi, pvc su deposu membranı teknolojisi geliştirildi. Depotem, betonarme su deposu yalıtım malzemesi olarak bu teknolojiyi kullanmaya daha o yıllarda başladı.

Metal su deposu izolasyonu için ise, maalesef PVC Memran kaplama mümkün değildir. Bugün halen bazı uygulamalar görsek de bunların sağlıklı olmayacağını, metal su depolarının içerisindeki gergi demirlerinin membranın ek yerlerininsağlıklı bir şekilde kaynak yapılması konusunda bir engel teşkil edeceğini bildiğimizden ve metal depolardaki pasların membranı zamanla aşındıracağını düşündüğümüzden, sac depolarda kullandığımız su deposu yalıtım malzemesi ise epoksi bazlı boyalardır. Bunlar da Gıda Tüzüğüne uygun, resmi belgeleri ve su depolarında kullanmaya uygunluk raporları olan ürünlerdir.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

itu istanbul teknik universitesi logo
aselsan logo
thy logo
Coca Cola logo
acibadem hastanesi logo
bta2
ford otosan logo
memorial logo
florence logo
sabanci uni logo
gs universitesi

Ahmet Diler

0532 631 5999

Özgür Yazıcı

0533 030 3670

(0216) 464 28 67  / 416 87 35  –  (0212) 424 10 64

E-mail: [bilgi@depotem.com]
Detaylar için telefon ile bilgi alınız.