Sürme Esaslı İzolasyon ve Kaplama

ENGİN YAZICI

ENGİN YAZICI İSKİ Eski Bölge Müdürü Depotem Ltd. Şti. – Genel Müdür

Çatlak Su DeposuSu depolarında zamanla çatlak, çürüme, sızdırma, korozyon ve paslanmalar meydana gelir. Bu sızdırmalar hem sağlıksız bir su deposu oluşturur hem de sızan sular bina temellerine girerek kolon ve kirişlerde pas yaparak binayı zayıf düşürür. Bu olumsuzlukları kaplama ve izolasyon işlemleri ile gidermekteyiz. Ayrıca binaların, teras, balkon, çatı ve inşaat temelleri izolasyonlarını da yapmaktayız. Su depolarında kullandığımız çimento, poliüretan ve epoksi bazlı ürünlerin hepsinin GIDA TÜZÜĞÜNE UYGUNLUK BELGELERİ VARDIR. 42 yıllık İSKİ ve Özel Sektör tecrübelerimizle sürme esaslı ürünlerle yaptığımız işlere 5 Yıl Garanti vermekteyiz.  Sürme esaslı izolasyon ve su yalıtımını, daha çok membran kaplaması yapamadığımız su depoları için önersek de, bazı depo örneklerinde sürme esaslı su yalıtımı uygulanabilmektedir.

Metal (Sac)paslidepo Depolarda Paslanmaya Çözüm

Sac (metal) depolarda en sık görülen problem ise, kirliliğin dışında paslanma ve mantar benzeri tabakaların oluşmasıdır. Bu olumsuzlukları önlemenin yolu (beton depolarda da olduğu gibi) su ile metal yüzeyin temasının tamamen kesilmesi, yani; DEPONUN İÇ YÜZEYİNİN İYİCE TEMİZLENEREK KAPLANMASIDIR. (Hiijyenik su deposu yalıtımı.)

Bu sac depo kaplama işlemi yapılırken, kullanılacak malzemenin türü ve kriterleri çok önemlidir. Beton su deposu yalıtımında olduğu gibi Membran kaplama işlemi sac depolarda yapılamamaktadır. (Su deposu içindeki gergi demirlerinden dolayı.) Depotem, sac depoların kaplanmasında şu adımları izler:

Metal Su Depoları Nasıl Bakım Yapılarak Yenilenir?

 1. Çatlak Su Deposu

  Epoksi kaplanmış su deposu

  1. Paslı yüzeyler, önce spatulalarla kazılır, sert fırçalarla fırçalanır, daha sonra tüm yüzeyler taşlama makinası ile taşlanır, kimyasal madde kullanılarak kalan pas çözülür ve dezenfekte edilir.
  2. Islak yüzeyler özel fanlarla kurutulur.
  3. Tüm yüzeyler 2 kat Likit poliüretan/epoksi yalıtım maddesi ile kaplanır
  4. Dış yüzeyler anti-pas boya ile boyanır.
  5. Depo yeniden fanlarla kurutulduktan sonra hizmete sunulur.

Lütfen “Temizliyorum” Diyenlere Dikkat Edin!

Paslı Su Deposu      Son günlerde piyasada görülen her işi yapıyoruz diyen ehliyetsiz kişi ve kuruluşlar, sağlığımızla bu kadar doğrudan ilgili bir konu olan su deposu dezenfekte ve yalıtım işlerine hiç önem vermeden; gıda tüzüğüne uygun olmayan; Sodyum Hipo Klorit (Çamaşır suyunun türevi), deterjan ve hatta yalnız basınçlı suyla yıkayıp, suya klor atıyoruz diye sizleri kandırmaktadır. Ayrıca emniyet tedbirlerini almadan çalıştıkları için elektrik çarpması ve Klor Gazı zehirlenmelerinden ölümlere sebebiyet vermektedirler. TSE Kurumu; piyasada çok sık kullanılan ve en ucuz temizlik ürünü olan Sodyum Hipoklorit’in (NaClO – çamaşırsuyu) kapalı su depolarında kullanımını yasaklamıştır.Ayrıca, su deposu temizliği ve yalıtımı için “Belediye’den geliyoruz” diyenlere itibar etmeyiniz. Çünkü Resmi kuruluşlar bu tür hizmetler yapmamaktadırlar.

TEKNİK DETAYLAR İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Ahmet Diler                               Özgür Yazıcı

0532 631 5999                           0530 030 3670

(0216) 464 28 67  / 416 87 35  –  (0212) 424 10 64

e-mail: bilgi@depotem.com

Detaylar için telefon ile bilgi alınız.