Ortam Dezenfeksiyonu işlemi nasıl yapılır?

Ortam dezenfeksiyonu

Ortam Dezenfekte

İş yerlerini elektrik süpürgesi ile süpürmek, deterjanla silmek hijyen sağlamaz; mikrop, mantar ve virüsler üremeye devam ederler. Mevcut temizleme yöntemleri ile yapılan uygulamalar ise bakterilerin suya, antibiyotiğe ve birçok temizlik malzemesine dayanacak yapıda olmaları nedeniyle yetersiz kalmaktadır. 

Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavi
edilmesi yerine, hastalığın oluşması, gelişmesi ve vücuda girmeden, salgın hale gelmeden engellenmesi şarttır. Bunun için yaşam alanları, iş yerleri anti-bakteriyel hale getirilmelidir.

Hidrojen Peroksit ve gümüş iyon teknolojisi ile tüm yüzeyler uzun süreli olarak anti-bakteriyel hale getirilir ve yeniden  bakterilerin, virüslerin ve mantarların çoğalmasına engel olunur.

Dezenfeksiyon işlemi termal veya soğuk sisleme cihazları kullanılmak suretiyle konuyla alakalı bilgili, donanımlı ve sağlık bakanlığı işlem uygulama belgesine sahip kurumlar veya personel tarafından uygulanmalıdır. Kullanılacak ürünler sağlık bakanlığı onaylı kimyasal dezenfektan içeren ilaçlar olmalıdır. Uygulama yapan bireyler her türlü kimyasal yan etkiye karşı hazırlıklı olmalı gerektiğinde sağlık personeli doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Uygulama sonrası işlem yapılan alanı kullanacak bireylere işlemle alakalı doyurucu bilgilendirme yapılmalıdır.

Dezenfeksiyon işlemi nerelere yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon işleminin uygulandığı alanlar ağırlıklı olarak sağlık sektörü ve hizmet sektörüdür. Sağlık sektöründe uygulanması hayati öneme sahiptir. Cerrahi müdahaleler esnasında herhangi bir enfeksiyon gelişimi ölümle sonuçlanmaktadır. Bundan dolayı  görülmeyen bu canlıların etkisiz hale getirilmesi önemli bir konudur. Bu kapsam da hastanelerin, tıbbi atık bölümlerinin, ameliyathanelerin, ambülansların acil müdahale odalarının, morgların dezenfektan ihtiyacı önceliklidir.

Hizmet sektöründe dezenfektan ihtiyacının gerekli olduğu alanlardır. Çünkü yoğun hareketliliğin olduğu bu sektörde mikrop taşınması, yayılması ve bulaştırılması çok hızlı olmaktadır. İnsanların sürekli bulunduğu
alanların hijyen ve dezenfektan işlemi yaptırması hizmet verdiği insanların sağlıklarını koruma altına alması açısından çok önemlidir. Bu kapsamda toplu taşıma araçları, yolcu taşıyan uçaklar, nakliye araçları, nakliye gemileri, oteller, okullar, kafeler, restoranlar, ibadethaneler vb insanlar tarafından yoğun olarak kullanılan alanların belirli periyotlarla dezenfeksiyon işlemi yaptırması gerekmektedir.

İstanbul şehrinde 25 yılı aşan dezenfeksiyon tecrübemizle bu alanda hem kurumsal firmalara hem de özel mülklere, konutlara hizmet veren DEPOTEM; uygun fiyat – sorunsuz hizmet politikası çerçevesinde tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümler üretmektedir.

Dezenfeksiyon işleminde kullanılacak dezenfektan maddenin özellikleri nasıl olmalı?

Ortam dezenfekte malzemesi

Virüs Dezenfektanları

Dezenfeksiyon işlemi için kullanılacak dezenfektan maddede bulunması gereken bazı önemli özellikler şunlardır:

Depotem Ltd. Şti; Türkiye genelinde ev ve ortam yaşam alanları, çalışma alanları, otel, hastane, okul, restoran gibi birçok alanlarda dezenfeksiyon hizmetini kaliteli ekipmanları ve profesyonel kadrosuyla vermektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse ortam dezenfeksiyonu için kullanılacak bir dezenfektan; Tüm mikroorganizmaları öldürebilmelidir. Stabil olmalıdır. Hızlı etki etmelidir. Uygulanacağı eşyaya zarar vermemelidir. Toksik olmamalıdır. Sıradan temizlik araçları ile geçimsiz olmamalıdır. Nötral pH’de suda çözünebilmelidir. Organik ajanlarla aktivitesi kaybolmamalıdır. Renksiz ve kokusuz olmalıdır. Çevreye zarar vermemelidir. Herhangi bir pH’de aktif olabilmelidir.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

itu istanbul teknik universitesi logo
aselsan logo
thy logo
Coca Cola logo
acibadem hastanesi logo
bta2
ford otosan logo
memorial logo
florence logo
sabanci uni logo
gs universitesi