Su Deposu Temizliği İşini Nasıl Başlattık;

İSKİ-Bolge-Muduru-Engin-Yazıcı

İSKİ Bolge Eski Muduru-Engin Yazıcı

DEPOTEM’i kurmaya; 1995 yılında; İSKİ’de Amirlik ve Müdürlük yaptığım yıllarda, su depolarından gelen şikeyetleri incelediğimde tespit ettiğim, boru kırıklarından gelen kirli sular, bakımsız ve salaş depolarda ise böcek, fare, solucan, gibi canlılarla, pas, mangan, kireç, çamur ve yosun gibi maddelerden dolayı depolarda oluşan kirlilikler gibi depo kirleticilerine müdahale edecek herhangi bir kurum ve kuruluş bulunmamması sonucu karar verdim. Ayrıca depo çatlaklarından sızan sular hem binaya zarar vermekte hem de ekonomik kayıplar oluşturmakta idi.

İSKİ ve Belediyeler su deposu temizlikleri yapmadığından; İSKİ’den ayrılarak Depotem Ltd. Şti.’ni kurdum. DEPOTEM; Türkiye’de su deposu temizlik, dezenfekte ve yalıtım hizmetlerini başlatan ilk kuruluştur. Su depoları hem sağlığımızı hem de bina temellerini direkt etkilediği için bu hizmeti veren şirketlerin, bu konularda uzman olması gerekmektedir. Şirketimiz; iş güvenliği ve iş sağlığı konusunda eğitimli, yıllardır bizim kadromuzda çalışan , sezonluk çalışmayan, sigorta ve sağlık kontrolü gibi resmi işlemleri tamamen zamanına yapılan uzman ekiplerle çalışmakta olup, su deposu temizliği ve su deposu yalıtımlarında kullandığımız tüm ürünler hijyen ve gıda tüzüğüne uygun, sağlık Bakanlığı, Tarım ve köy işleri bakanlığı gibi resmi kurumlardan alınmış su depolarında kullanılabilirlik belgeleri olan ürünlerdir.

NOT: SU DEPOLARI YILDA 2 DEFA TEMİZLENMELİDİR

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

itu istanbul teknik universitesi logo
aselsan logo
thy logo
Coca Cola logo
acibadem hastanesi logo
bta2
ford otosan logo
memorial logo
florence logo
sabanci uni logo
gs universitesi

Su deposu temizliği ile ilgili bilgi almak için hemen arayın…

Kirli Su Depoları ve Sağlığımıza Etkileri

Kirli Bir Fayans Su Deposu Görünümü

Kirli Bir Fayans Su Deposu

Su Deposunda günlerce bekleyerek gelen suları içmesek bile, domuz gribi (H1N1) tehlikesinin en önemli önleyicisi olan; ellerin temizliği, sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo ve tuvalette kullanımı, dişlerimizin fırçalanması, bulaşık ve çamaşır yıkanması ile de, sudaki mikroplar vücudumuza girmektedir. (Tifo, Tifüs, Dizanteri, Kolera ve Hepatit, Lejyoner gibi hastalıklar yayılmaktadır.) Ayrıca kirli su depolarında görülen pas ve kum tanecikleri, hidrofor, arıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinalarımızı tahrip ederek bozmaktadır. Periyodik temizlikleri yapılmayan birçok su deposunda; kedi ve fare ölüleri ile solucan, böcek, çamur, pas ve mantar tabakaları oluşur. Bunu önlemenin tek yolu; sadece bu tür oluşumları temizlemek için özel üretilmiş olan temizlik maddesi kullanarak su deposunu yılda en az bir defa periyodik olarak hijyenik temizlik yaptırmak ve dezenfekte ettirmektir.

Su Deposu Temizliği Nasıl Olmalıdır ?

Fayans su deposu temizliği

Temizlediğimi bir su deposu

Günümüzde, su deposu kullanımında en sık yapılan bir büyük yanlış, binalarımızda bulunan hidroforların harcayacağı elektrikten tasarruf etmek maksadıyla apartman su depolarındaki depodaki suyu kullanmak yerine hidroforu kapatarak, binaya şehir şebeke suyunu dinlenmeden doğrudan vermektir. İSKİ Şebeke suyu, ne kadar temiz olursa olsun, depolarda beklerken kirlenmektedirler. Bu yüzden su depoları yılda iki defa mutlaka temizlenmelidir. Bulaşıcı hastalıkların %80’ini kirli sulardan bulaştığı artık günümüzde önde gelen sağlık kuruluşlarının yaptığı bir açıklamadır.

Ayrıca, su depolarının temizlik ve yalıtımı doğru yapılmadığında oluşabilecek çatlak ve sızıntılar korozyon yaparak binalara zarar vermektedir. Bunun için su depolarında temizlik ve yalıtım yapan firmaların konularında uzmanlığı, uzun yıllardır sadece bu işe iştigal eden firmalar olması, sezonluk işçi çalıştırmak yerine kadrolu ve sigortalı ustalar çalıştırmaları önem taşımaktadır. Su deposu temizliğinde çalışan kişilerin iş güvenliği konusunda eğitimli ve kişisel koruyucu donanımlara sahip olmaları önemlidir. Elektrik kaçakları, klor gazı zehirlenmeleri gibi durumlarla karşılaşmamak için, su depolarının temizliğinde hiçbir zaman, deterjan ve çamaşır suyu (Sodyum Hipo Klorit) kullanılmamalıdır. Çünkü, su tankları gibi kapalı alanlarda kullanılan çamaşır suyu ve türevleri kimyasallar içeride çalışanlara zarar verebilir. İçeride çalışan kişi ya dezenfekteyi sağlayacak kadar kimyasal kullanmayacak, yada kullanırsa zarar görecektir.

Su deposu temizliği talimatı gereğince, TSE “Sodyum Hipoklorit’in kapalı mekanlarda kullanılmaması gerektiğini” açıklamıştır. Depotem, su depoları nasıl temizlenir sorusunu, kısaca; gıda tüzüğüne uygun, insan sağlığına zararı olmayan, hijyenik temizlik ve dezenfekte sağlayan, resmi belgeli ürünler kullanarak temizlenmelidir şeklinde cevaplamaktadır. Su deposu temizleme işinin bitiminde suyun pH ve Klor parametreleri ölçülüp, teknik bir rapor hazırlayarak bina yöneticileri bilgilendirilmektedir. Su deposu dezenfekte işlerinde kullanıldığımız ürün, özellikle su deposu temizliği için üretilmiş, patenti ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, Biosidal Ruhsatlı olan bir üründür.

“Lütfen, Depo Temizliyorum Diyenlere Dikkat Edin!”

Lütfen “Su Deposu Temizlik Firması” Seçerken Dikkat Edin!

Su deposu temizliği öncesi depodan çıkan su

Su deposu temizliği öncesi depodan çıkan su

Kış aylarında ana iş kolları olan baca temizliği ve haşere ilaçlama işleri ile ilgili çalışan kişi ve kuruluşlar, yaz ayları geldiğinde sezonluk işçiler işe alarak, bütün kış yapmadıkları su deposu dezenfekte ve su deposu izolasyonu işlerine; Sodyum Hipo Klorit (Çamaşır suyunun türevi), deterjan ve hatta yalnız basınçlı suyla girişmektedirler. Ayrıca su deposuna klor atıyoruz diye bina yöneticilerini kandırmaktadır. Şunu öncelikle belirtmeliyiz ki su deposuna klor atılmaz. Klor, düzenli olarak bekleyen ve mikroplanan sulara atılır. (Örneğin havuzlar.)

 Su deposu temizliği yönetmelikte de belirtildiği gibi; İSKİ zaten su depolarımıza ulaşmadan önce kendi arıtma tesislerinde suyu 0,2-0,5 mg/l oranında klorlamaktadır. Bu sular depomuz kadar geldiğinde uçan klorla birlikte su deposundaki klor miktarı insan sağlığına zararı olmayacak düzeye inmiş olur. Ayrıca gerekli iş güvenliği önlemlerini almayan bu tip sezonluk firmalar elektrik çarpması ve Klor Gazı zehirlenmeleri gibi kazalara sebebiyet vererek bina yönetimlerini kanun önünde suçlu zor duruma sokmaktadırlar. Açıkça belirtildiği üzere TSE Kurumu; piyasada çok sık kullanılan ve en ucuz temizlik ürünü olan Sodyum Hipoklorit’in (NaClO – çamaşır suyu) su depoları gibi kapalı alanlarda kullanılmaması gerektiğini bildirmiştir.

Ayrıca, su deposu temizliği ve yalıtımı için Belediye’den geliyoruz diyenlere inanmayınız. Çünkü Resmi Kurumlar su deposu temizliği yapmamaktadırlar. Onların faaliyeti, doğrudan toplum sağlığı konuları olan böcek ilaçlama vb faaliyetlerdir.

Özgür Yazıcı

0533 030 3670

Ahmet Diler

0532 631 5999

(0216) 464 28 67  / 416 87 35  –  (0212) 424 10 64

E-mail: [bilgi@depotem.com]
Detaylar için telefon ile bilgi alınız.